Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Gaál Botond

Vámosatyán született 1946-ban. Nős. Felesége orvos. Három gyermekük van.

Iskola, foglalkozás

A Debreceni Református Kollégium Gimnáziumában érettségizett 1964-ben. A Kossuth Lajos Tudományegyetem matematika-fizika szakán szerzett középiskolai tanári diplomát 1970-ben, ezt követően elvégezte a Debreceni Református Teológiai Akadémia lelkészi szakát 1976-ban. Az 1976/77. tanévben az Edinburghi Egyetem Teológiai Fakultásán tanult ösztöndíjjal. Teológiai PhD fokozatot Debrecenben szerzett 1985-ben, a habilitációt Budapesten 2000-ben. Az egyetem elvégzése után mindmáig a Debreceni Református Kollégium tanára. Volt gimnáziumi igazgató, a Kollégium főigazgatója, az egyetemi fokú teológiai akadémia dékánja. 1987-től a Hittudományi Egyetem Rendszeres Teológiai Tanszékének professzora.

Tudományos közélet

  - Az MTA Vallástudományi Tudományos Minősítő Bizottságának tagja volt 1989 és 1995 között. 1998-ban az MTA Doktori Tanácsa megbízta a Vallástudományi Szakbizottság munkájában való részvétellel 1999 végéig.

  - Az 1994/95. tanévben a Debreceni Universitas elnökévé választották.

-         1993 és 1999 között az MTA Debreceni Akadémiai Bizottságának főtitkári tisztét töltötte be.

-         Az ODHT-nek, illetve az ODT-nek megalakulása óta tagja.

- Számos testületnek, szervezetnek tagja. Kiemelve néhányat, tagja

-         a Debreceni Szemle Kuratóriumának,

-         a Debreceni Egyetem Doktori Tanácsának 2004 és 2007 között,

-         a Doktori Iskola vezetője és a Doktori Tanács elnöke a saját egyetemén,

-         tagja a European Society for the Study of Science and Theology társaságnak, amelynek egyik alapítója és nyolc évig vezetőségi tagja is volt,

-         a Heidelbergi Egyetem Templeton doktori programjának egyik nemzetközi bírája,

-         a hazai Polányi Társaság egyik alapító tagja,

-         a Református Egyház Doktorok Kollégiumában a Rendszeres Teológiai Szekció elnöke,

-         a Tehetséges Debreceni Fiatalokért Közalapítvány Kuratóriumának elnöke volt 1995-1999 között.

Kutatás, publikációk, nemzetközi tudományos élet

Kiemelt kutatási területe a teológia és a természettudományok kapcsolatának történeti fejlődése. Megírta a Debreceni Kollégium természettudományi oktatásának történetét. Háromszor kapott kutatói ösztöndíjat a Princeton-i Center of Theological Inquiry-től. A nemzetközi tudományos életben számon tartott Maxwell-kutató. A róla írt The Faith of a Scientist című monográfiája 2003-ban jelent meg angol nyelven. 1976 óta kiemelten foglalkozik Polányi Mihály munkásságával. Eddig 46 tudományos előadást tartott külföldön: Angliában, Franciaországban, Hollandiában, Németországban, Svájcban, Kanadában, az Egyesült Államokban, Erdélyben, Kárpátalján, Szlovákiában, Lengyelországban, a Dél-Afrikai Köztársaságban, Dél-Koreában és Tajvanon. Publikációi jelentek meg Angliában, Skóciában, Franciaországban, Hollandiában, Németországban, Svájcban, Kanadában, az Egyesült Államokban, Erdélyben, Kárpátalján, Szlovákiában, Dél-Koreában és Indiában.

1993-ban a természettudományi és a teológiai tudományművelés kapcsolatának vizsgálatára létrehívta Debrecenben a Hatvani István Teológiai Kutatóközpontot, amelynek keretében eddig nyolc országos Tudomány és Teológia Konferenciát szervezett. Megindította a Tudomány és Teológia könyvsorozatot. - Szakmaspecifikus munkaként kollégáival rendezte, katalogizálta és kiállította a Debreceni Kollégium történeti értékű természettudományos gyűjteményeit. Írt etikai kódexet tanároknak, egyházi felsőoktatási törvénytervezetet, lelkészképzésre vonatkozó reformtervezetet. Teológiai szempontból újra értelmezte Munkácsy híres trilógiáját, ezt a DAB Értékek Akadémiája sorozatában televízióra rögzítették.   - 1998 és 2001 között Széchenyi Professzori Ösztöndíjat kapott. - Könyveinek, tudományos publikációinak és lektori munkáinak száma 122, ebből 27 angol, német vagy francia nyelven jelent meg. Nem tudományos jellegű írásainak száma 134. - Az OTDK-n két hallgatója III. helyezést, egy hallgatója II. helyezést ért el. - 2005-ben nemzetközi kutatói díjat kapott a Párizsi Interdiszciplináris Egyetem és az Amerikai Elon University Global Perspectives on Science and Spirituality közös programjában. E kutatás középpontjában Bolyai János jelentősége állt, s az erről írt legújabb könyve, A zárt világ felnyitása angolul is megjelent Opening up a Closed World címmel.

Az MTA doktora vallástudomány szakterületen 2008. szeptember 19-től.

 

Debrecen, 2008. december havában



2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
nyomtatás utolsó módosítás: 2008. XII. 27. 17:30:07
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )